Renato Usatîi: Unii lideri de state europene au salutat ideea mea ca Moldova să adere la Spațiul Schengen

Republica Moldova trebuie să depună efort pentru a fi acceptată în spațiul Schengen. Subiectul a fost discutat de către președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, cu mai mulți lideri europeni.

„Unii lideri de state europene au salutat ideea mea ca Moldova să adere la Spațiul Schengen. Pentru a adera la Schengen trebuie să realizăm mai puține condiții decât în cazul aderării la Uniunea Europeană. Mă interesează libera circulație a cetățenilor moldoveni în spațiul Schengen. Pentru asta trebuie să avem reforme reale în justiție liberă, o securitate puternică, dar și o economie dezvoltată. Cu „papucii rupți” nu te primesc nici în anticameră la Bruxelles”, a anunțat Renato Usatîi în cadrul emisiunii „Secretele Puterii” de la Jurnal TV.

Președintele Partidului Nostru a precizat că state precum România sau Bulgaria au pus accentul pe condițiile de aderare la Uniunea Europeană, iar din această cauză au reușit să intre în Schengen mai târziu.

„Noi trebuie să ne concentrăm acum pe îndeplinirea condițiilor necesare acceptării în Schengen să dispară frontierele europene pentru cetățenii Republicii Moldova”, a precizat Renato Usatîi.

Citește și

Cmentariile sunt închise

Abonați-vă la
PENTRU A FI MEREU LA CURENT CU ULTIMELE NOUTĂȚI
Newsletter
Subscribe to
TO BE ALWAYS UP TO DATE WITH THE LATEST NEWS
Newsletter
Подписаться на
БУДЬТЕ ВСЕГДА С ПОСЛЕДНИМИ НОВОСТЯМИ
Newsletter